Kırıkkale Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Sayfasına Hoşgeldiniz

Sosyoloji, birey, grupların ve toplumun yapısını, işlevlerini, bu yapı ve işlevlere bağlı olarak meydana gelen değişmeleri ve bunların sonucunda ortaya çıkan toplumsal sorunları bir takım özgün yöntemlerle inceleyerek bunları bazı yasa ve ilkelere bağlayan bir bilim dalıdır.

Sosyoloji Bölümü'nde 4 yıllık normal ve ikinci öğretim lisans programı uygulanmaktadır. Bu dört yıllık eğitimin amacı, öğrencilere teorik bilgilerin yanı sıra, sağlam metot bilgisi vermek sureti ile bilimsel bakış açısı kazandırmaktır. Bu amaçla bölümün kendi temel dersleri dışında yan disiplinlerle ilgili dersler de program kapsamına alınmıştır. Ayrıca öğrencilerimizin başka bölümlerde çift anadal ve yandal programlarına katılma hakları da vardır. Böylece başarılı öğrencilerimiz mezun olunduğunda hem sosyoloji hem de başka bir programın diplomasını almaya hak kazanabilmektedirler.

Sosyoloji Bölümü mezunlarının başlıca çalışma sahalarını, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı, İş Kurumu, Türkiye İstatistik Kurumu, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Bayındırlık Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kredi ve Yurtlar Kurumu, Kalkınma Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bankaların araştırma daireleri ve personel müdürlükleri ile üniversitelerdeki akademik kurumlar oluşturur.

Yukarı Çık
  • Bizi Takip Edin:
  • Kırıkkale Sosyoloji Facebook